Bölüm Hakkında

Son güncelleme tarihi: 27.11.2022

Dilbilim Bölümü, Lisans derecesi ile sonuçlanan dört yıllık bir program, Yüksek Lisans derecesi ile sonuçlanan iki yıllık bir program ve Dilbilim alanında Doktora derecesi ile sonuçlanan dört yıllık bir program sunmaktadır.

Dilbilim Lisans Programı, doğal dillerin yapısını anlamak için araçlar sunar ve dilbilim teorisinin temellerini araştırır. Bu amaçla, programın ilk yılı öğrenciye genel dilbilimin temel kavramsal kavramlarını tanıtır, ikinci yıl ise dilbilimsel analizin temelini oluşturan teorik dilbilimdeki zorunlu derslerle devam eder. Üçüncü ve dördüncü yıl dersleri, çeşitli alt alanlara zemin hazırlayan dilbilimdeki çeşitliliği yansıtır. Program hem eleştirel düşünmenin oluşumuna hem de dilsel verileri ortaya çıkarmak ve bunları analiz etmek için gereken metodolojiye odaklanır ve böylece öğrenciyi doğal dilleri modellemeye hazırlar. Bu, öğrencinin belirli bir dilin dilsel tanımı, dilbilgisinin iç yapısı, bozulmuş dilin yapısal özellikleri, farklı bağlamlarda dil kullanımı ve ilk ve ikinci diller.

Lisans müfredatı, üniversitenin liberal sanatlar geleneği ruhu içinde dengeli bir programdır. Programın tamamlanması için gerekli şartlar 130/134 kredidir ve dilbilimin geniş bir alanını kapsayan toplam 17/19 dilbilim dersi vardır. Kalan dersler diğer bölümlerden alınır ve öğrencilere ilgi alanlarını genişletme fırsatı verilir. İngilizce ve anadil dışında bir dile maruz kalmak da müfredatın bir parçasıdır.


Son Güncelleme: 16:45:55 - 27.11.2022